Alulírott Fazekas Attila (anyja neve: Paxner Éva) 1968. szeptember 7-én születtem Nyíregyházán. Alap- és középfokú tanulmányaimat befejezve, az 1987/88-as tanévre felvételt nyertem a Kossuth Lajos Tudományegyetem matematikus szakjára, ahol tanulmányaimat 1992-ben sikeresen fejeztem be okleveles matematikus és okleveles középiskolai matematika tanárként.
Végzés után elnyertem a Magyar Tudományos Akadémia tudományos ösztöndíját három évre. Ezen időszak alatt kutatómunkámat a Kossuth Lajos Tudományegyetem Matematikai és Informatikai Intézetében kezdtem el Prof. Pethő Attila vezetésével. A kutatási területem — a már a szakdolgozati témámat is adó — digitális képfeldolgozás volt. Doktori értekezésemet a vázkijelölő algoritmusok és azok alkalmazási lehetőségeivel kapcsolatos vizsgálatokról írtam, amit sikeresen megvédtem 1999-ben.
A PhD. fokozat megszerzése után tovább folytattam a digitális képfeldolgozással kapcsolatos kutatásaimat. Érdeklődésem egyrészt a digitális topológia, másrészt a multi-modális ember-gép kapcsolatok irányába fordult. Ennek köszönhetően elnyertem egy közel két éves posztdoktori ösztöndíjat az Aristotle University of Thessaloniki által irányított EU-projektbe, ahol elsősorban arcdetektálással és arci gesztusok felismerésével foglalkoztam egy kis kutatócsoport irányítójaként 2000-2002 között.
Az ott elért eredményeim jelentették alapját a habilitációs értekezésemnek, amit sikeresen megvédtem 2004-ben, majd egyetemi docenssé neveztek ki a Debreceni Egyetem Informatikai Karára. A kutatásom fókusz területe azóta is a digitális képfeldolgozás és alakfelismerés. A publikációs tevékenységem megtekinthető a pályázatomhoz csatolt részletes publikációs listában.
Az elmúlt években számos projektben vettem részt, ezek közül szeretném kiemelni a TÁMOP 4.2.2. keretében futott “Az ember-gép kommunikáció technológiájának elméleti alapjai” és “Future Internet Research Services and Technology (FIRST)" projekteket, amelyekben alprojektet, illetve altémát vezettem. Majd a GINOP 3.1.1. projekt egyetemi koordinátora voltam.
Munkám számos esetben kapott már elismerést. Több alkalommal elnyertem az Universitas Alapítvány támogatását, a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat 2002-ben, az Informatikai Kar díját 2004-ben, a Matsumae International Foundation Kutatási Ösztöndíját 2006-ban.
Kezdetektől részt veszek az oktatási munkában is. Számos tárgyat oktattam magyar és angol nyelven is. Több, mint ötven szakdolgozatot, harminc nyári szakmai ösztöndíjat, több TDK dolgozatot vezettem. Több alkalommal töltöttem be mentor szerepet különböző programokban. PhD hallgatóim közül hárman sikeresen szereztek fokozatot az elmúlt időszakban.
Aktívan részt veszek a tudományos közéletben is. Számos szakmai szervezet tagja vagyok, ezek közül jelentősebbek közé tartozik az IEEE és az NJSZT. Az NJSZT KÉPAF szakmai szervezetének alapító tagja, elnökségi tagja (1997-2013), elnöke (2007-2011) voltam. Az NJSZT Hajdú-Bihar Megyei Területi Szervezetének 2016-2023 között az elnöke voltam. Több konferencia és nyári iskola szervezésében vettem részt. Folyamatosan végzek bíráló tevékenységet az IEEE Transaction on Image Processing, Journal of Universal Computer Sciences és az Acta Cybernetica folyóiratok számára.
Vezetői tapasztalataimat a tudományos projektek irányítása mellett a Debreceni Egyetem informatikai vezetőjeként (2009-2013), majd a Debreceni Egyetem Informatikai Karának oktatási dékánhelyetteseként (2013-2019) szereztem.